16 Eylül 2012 Pazar

İÇSEL GÜÇLER

) - "Baktım ki herkes bir şeyi dost ediniyor, ona gönül verip bağlanıyor. Ancak bunlardan hemen hepsi insanı yarı yolda bırakıyor. Ben ise, beni hiç bırakmayacak, ölümden sonra bile benimle gelecek şeyleri aradım. Ve dost olarak iyilikleri seçtim kendime. Ki onlar sonsuz bir yükselme yolculuğuna çıkmış insanoğlunun hiç tükenmeyecek azığı ve en gerçek dostlarıdır.

2) - "Baktım ki, insanların bir çoğu geçici dünya değerlerine dört elle sarılmış onları koruyor, kasalarda saklıyor, kaybolmaması için her çareye başvuruyor. Kimi zenginliğine, kimi güzelliğine, kimi ününe tutunmuş sımsıkı, onları elden çıkarmamak için çırpınıp duruyor. Oysa ben varlığımı ve bütün isteklerimi HAYAT ARKADAŞIMLA, YOL ARKADAŞIMLA, AİLEMLE PAYLAŞIP, gönlümü ÖNCELİKLE ONLARIN VE AYNI ZAMANDA TÜM CANLILARIN sevgisine açtım."

3) - "İnsanların üstün olmak için birbirleriyle yarıştıklarını gördüm. Ancak bir çoğu üstünlüğü yanlış yerlerde arıyor ve birbirinin üstüne basarak yükselmek istiyordu. Bunun üzerine üstünlüğü geçici dünya değerlerinde değil, akıl ve ahlakça yükselmekte, kötülüklerin her çeşidinden el etek çekip, iyiliklere vasıta olmakta aradım."

4) - "Yine baktım ki, insanlar sabahtan akşama birbirleriyle uğraşıyor, boş yere hayatı zehir ediyorlar kendilerine. Bütün bunların benlik, bencillik ve çekememezlikten ileri geldiğini gördüm. Ve gönlümü bu kirlerden arıtarak, herkesle dost olup, huzur ve güven içinde yaşamanın yolunu buldum."

5) - "Nedense herkes hatasının sebebini hep dışta arıyor ve başkalarını suçlamak yoluna sapıyordu. Böylece suçlarının örtüsü altına saklanıyordu. Oysa insanın başına ne geliyorsa kendi yüzünden ve kendi eliyle geliyordu. Bunun bilip yalnız kendimle cenge girerek, nefsimin iradesine uymamaya ve vesvese verenin ağına düşmemeye çalıştım."

6) - "Baktım ki insanlar su bir lokma ekmek ve dünya geçimi için helal haram demeden, her türlü hakkı çiğnemekten çekinmiyorlar. Hem başkalarının hakkını alıp onları yoksul bırakmakla, hem de bu haksızlığın azabını ağır bir yük gibi vicdanlarında taşımakla iki kere kötülük etmiş oluyorlar. Oysa doğru yaşanıldığında ve hakça bölüşüldüğünde dünya nimetleri insanlara yeter de artardı bile.

7) - "Yedinci olarak şunu gördüm ki, insanlar bir şeye dayanmak ve güvenmek ihtiyacındadırlar. Kimi zenginliğine, kimi güzelliğine. . . Bunların hepsi de bir süre sonra yıkılacak eğreti desteklerdir. Ben ise yalnız KENDİ İÇSEL GÜCÜME GÜVENİP İSTEKLERİMİ, HEDEFLERİMİ ELDE ETMEK İÇİN EYLEME GEÇMEYİ SEÇTİM. TÜM İSTEKLERİMİ, HEDEFLERİMİ ELDE ETMEK İÇİN GEREKLİ HER TÜRLÜ İÇSEL GÜCE SAHİP OLDUĞUMU ÖĞRENDİM. HAYATTA MÜMKÜN OLAN BİRŞEYİN, BENİM İÇİN DE MÜMKÜN OLDUĞUNU ÖĞRENDİM. Ve bunun karşılığı sonsuz bir güven oldu.

8) - İÇSEL GÜCÜN; EYLEME GEÇMEKTE ISRARLI OLMAK DEMEK OLDUĞUNU ÖĞRENDİM. BİRŞEYLER YAPTIĞIM HER ANDA, HER YAPTIĞIMDAN BİRŞEYLER ÖĞRENDİĞİMİ, BİR DAHAKİ SEFERE DAHA İYİ YAPMANIN BİR YOLUNU BULDUĞUMU FARKETTİM.

9) - HERKESİN HERTÜRLÜ DAVRANIŞTA BULUNABİLECEĞİNİ ÖĞRENDİM. BUNA SAYGI DUYMAM GEREKTİĞİNİ, KABULLENMEM GEREKTİĞİNİ ÖĞRENDİM. SAYGI DUYMAYIP, KABULLENMEDİĞİMDE KENDİ KENDİMİ YİYİP BİTİRECEĞİMİ ÖĞRENDİM. İNSANLARIN HAYAT GÖRÜŞLERİNE SAYGI DUYMAM GEREKTİĞİNİ ÖĞRENDİM.

10) - HİÇ KİMSEDEN BİR BEKLENTİYLE BİR EYLEMDE BULUNMAMAM GEREKTİĞİNİ ÖĞRENDİM. O EYLEMİ SADECE YAPMAM GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜM İÇİN YAPMAM GEREKTİĞİNİ ÖĞRENDİM. BÖYLE YAPTIĞIMDA YAPTIĞIM TAKTİR EDİLDİĞİNDE MUTLU OLACAĞIMI, EDİLMEDİĞİNDEYSE MUTSUZ OLMAYACAĞIMI ÖĞRENDİM.

11) - ÖNCELİKLE İNSAN OLDUĞUMU, GÜCÜMÜN SINIRLARI OLDUĞUNU, ANCAK ELİMDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPMAM GEREKTİĞİNİ ÖĞRENDİM.

12) - HAYATTA MÜMKÜN OLAN ŞEYLERLE İLGİLİ OLARAK VAZGEÇMEMEM GEREKTİĞİNİ, VAZGEÇMEDİĞİMDE BAŞARISIZ OLMAYACAĞIMI ÖĞRENDİM. BAŞARISIZLIK OLARAK NİTELENDİRDİĞİM ŞEYLERİN ASLINDA BENİ GÜÇLENDİREN HARİKA DENEYİMLER OLDUĞUNU ÖĞRENDİM.

13) - PROBLEMLERİ SIKINTILI BİR ŞEY OLARAK GÖRMEK YERİNE, O PROBLEMİN BENİM İÇİN MÜKEMMEL OLAN YANININ NE OLACAĞINI DÜŞÜNMEMİN, BU SÜREÇTE BENİ KÖTÜ HİSSETTİRMEK YERİNE MOTİVE ETTİĞİNİ ÖĞRENDİM. "MERAK EDİYORUM BU PROBLEMDEN BEN NE ÖĞRENECEĞİM?" DİYE DÜŞÜNDÜĞÜMDE KÖTÜ DEĞİL, HARİKA HİSSEDİYORUM.
BU PROBLEMİN GÜZEL OLAN YANI NEDİR?

14) - ŞU AN BULUNDUĞUM DURUMDA, YILLAR ÖNCE VERDİĞİM KARARLARIM SONUCUNDA OLDUĞUMU, GELECEKTE BULUNACAĞIM DURUMA DA YİNE ŞU ANDAN İTİBAREN VERCEĞİM KARALARIM SONUCUNDA GELECEĞİMİ ÖĞRENDİM.
KARAR VERDİĞİMİZ ANLARIN, GELECEĞİMİZİN ŞEKİLLENDİĞİ ANLAR OLDUĞUNU ÖĞRENDİM.
YAŞAMIMI DEĞİŞTİRMENİN EN DOĞRU YOLUNUN, GERÇEK BİR KARAR VERMEK OLDUĞUNU ÖĞRENDİM.

15) - GÜNÜMÜZDE ÇOK POPÜLER OLAN "OLUMLU DÜŞÜNMENİN" TEK BAŞINA YAŞAMIMI DEĞİŞTİRMEYE YETMEDİĞİNİ, AKLIMI KULLANIP, EYLEME GEÇMEM GEREKTİĞİNİ ÖĞRENDİM.

16) - HEMEN HEMEN HİÇBİR SORUNUN KALICI OLMADIĞINI, TÜM YAŞAMIMI ETKİLEYEMEYECEĞİNİ,YOĞUN, OLUMLU,YAPICI EYLEMLERİ SÜRDÜRDÜĞÜMDE, SORUNLARIMIN ÇÖZÜLDÜĞÜNÜ YA DA ÇOK HAFİFLEDİĞİNİ ÖĞRENDİM.

17) - AMAÇLARIMIN PEŞİNDE GİDERKEN, SABIRLA VE ESNEKLİK DUYGUSUNU KAYBETMEDEN YOĞUN VE SÜREKLİ EYLEMDE BULUNUR VE "ÇÖZÜM YOKTUR" DÜŞÜNCESİNİ BİR KENARA BIRAKIRSAM, ENİNDE SONUNDA İSTEDİĞİMİ ELDE EDECEĞİMİ ÖĞRENDİM.

18) - BİRLİKTE OLDUĞU İNSANI HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATAN HİÇ KİMSE İÇİN ÜZÜLMEYE, KIRILMAYA, AĞLAMAYA YA DA İNTİHAR ETMEYE GEREK OLMADIĞINI, HAYATIN DAİMA YAŞAMAYA DEĞER OLDUĞUNU, DAİMA SAYGI DUYULACAK VE SEVİLECEK BİRŞEYLER BULUNACAĞINI ÖĞRENDİM.

19) - BAŞARININ İYİ BİR YARGININ SONUCU,
İYİ BİR YARGININ, DENEYİMİN BİR SONUCU VE,
DENEYİMİN GENELLİKLE KÖTÜ BİR YARGININ SONUCU OLDUĞUNU ÖĞRENDİM.

20) - NEREYE ODAKLANIRSAM, ORAYA DOĞRU HARAKET EDECEĞİMİN GERÇEK OLDUĞUNU, EN ÇOK NEYİ DÜŞÜNÜRSEM, O KONUDA DENEYİM KAZANACAĞIMI ÖĞRENDİM.

21) - ŞU SORULARIN BENİ GÜÇLENDİRDİĞİNİ VE HARİKA HİSSETTİRDİĞİNİ ÖĞRENDİM:
A.ŞU AN HAYATIMDA BENİ MUTLU KILAN, HEYECANLANDIRAN, GURURLANDIRAN, MİNNETTAR KILAN, HOŞUMA GİDEN, ADANMIŞLIĞIMI SAĞLAYAN, SEVDİKLERİM, BENİ SEVENLER, BENİ SEVDİREN ŞEYLER NELER VE KİMLERDİR?
B.BUGÜN İNSANLIĞA, DÜNYAYA NE VERDİM?
C.BUGÜN NE ÖĞRENDİM?
D.YAŞAM KALİTEMİ NASIL ARTIRDIM?
E.BU GÜN MADDİ MANEVİ NE YATIRIM YAPTIM?
F.YATIRIMIMI GELECEK İÇİN NASIL KULLANABİLİRİM?

22) - GERÇEK GÜCÜMÜ ORTAYA ÇIKARACAK SIRRIN, BENDE YETERİ KADAR HEYECAN YARATACAK, BENİM GERÇEK YARATICILIĞIMI ORTAYA ÇIKARACAK VE TUTKUMU ATEŞLEYECEK HEDEFLER TESPİT ETMEM OLDUĞUNU ÖĞRENDİM.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder