18 Nisan 2012 Çarşamba

Özgüven

Özgüven, bir kimsenin kendi değerini bilme, kendine sevgi ve saygıyla dürüst bir şekilde davranabilme yeteneğidir. Sevilen ve kendine güvenen kişi değişime açıktır. İnsanlar, kendilerini değersiz hissettiklerinde kandırılmayı, ezilmeyi ve başkaları tarafından aşağılanmayı beklerler. Sürekli olacakların en kötüsünü bekledikleri için kendilerine en kötü durumları çekerler. Ayrıca özgüvenleri ve özdeğer düşüklüğü beraberinde korku üretir.Yetersizlik yok

"Asla bir eleştiri, öneri ya da teklif karşısında yetersizlik duygusuna kapılmayınız.... Size yapılan eleştirileri reddedilmişlik olarak algılamayın."
...

Kusursuz insan yoktur

"Asla kusursuz bir insan olmaya çalışmayın... Mükemmeli değil elinizden geleni yapın."


Başkaları için...

"Başkalarına hoş görünmek için şirinlik ve fedakârlık yapmayınız yapmak zorunda olduğunuzu düşünmeyiniz."


Duygusalı ölçmeyin

"Evlilik, seks gibi duygusal anlam taşıyan hiçbir şeyin başarı veya başarısızlık şeklinde performansını ölçmeye çalışmayın."

Düzenli saatler

"24 saati 3'e bölün. 8 saat uyuyun, 8 saat çalışın ve kalan 8 saatte lütfen sizi mutlu edecek bir şeyi yapın. Hobiler edinin, spor yapın, sanatsal faaliyetleri izleyin, sergileri gezin."


Yalnız değilsin

"Dünyada hiçbir zaman yalnız olduğunuzu ve yalnız kaldığınızı düşünmeyin, önünüzdeki taşlara taşlar eklemeyin, başkalarının önündeki taşları da kaldırın."


Önyargılardan kurtulun

"Kimse için önyargı taşımayın ve herkese karşı içinizden geldiği gibi davranın."


Siz kendinizi sevin, yeter

"Başkalarınca beğenilmek ve takdir edilmek beklentisi taşımayın, hiç kimsenin sevgisine muhtaç olmayacak kadar kendinizi sevin."


Herkesin doğrusu kendine

"Sizin doğrularınızın başkalarının doğruları olmayabileceğini bilin... Çevrenizdeki insanların hareket ve davranışlarını denetlemeyin, hiç kimsenin beyninden geçenleri okumaya ve yorumlamaya kalkışmayın, kimsenin de dillendirmediğiniz müddetçe sizin beyninizi okumasını beklemeyin."

Okuyun

"Çok okuyun. Okumayı ertelemeyin, okumaya yaşınız ilerlese bile devam edin. Çünkü okumak zihinsel faaliyetleri çalıştırır."


Nefes egzersizi

"Çok gergin ve kaygılı olduğunuz zaman şu nefes egzersizini yapın: İyi bir nefes almak iyi bir nefes vermekle başlar. Ağır derin ve sessiz olun. Nefes egzersizine başlamadan önce, sağ elinizi göbeğinizin hemen altına koyun, sol elinizi göğsünüzün üzerine koyun ve gözlerinizi kapatın. Nefes almadan önce ciğerinizi iyice boşaltın. Yeni bir nefes almak için birkaç saniye bekleyin. Ard arda iki derin nefes aldıktan sonra kesinlikle 4-5 kez de normal nefes alın. Tüm bu işlemleri günde 40 kez yapın ve bunu alışkanlık haline getirin."

Aile bağları

"Akraba, aile ve kök bağlarınızı koparmayın. En azından özel günlerde mutlaka onlarla olun."


Uzman görüşü

"Sizi aşan konularda mutlaka danışmanlık alın. Her şeyi siz bilemezsiniz ve siz çözemezsiniz. Danışmanlık almak bir eksiklik değildir."
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder